Akciğer Kanserinde Robotik Cerrahi Nedir?

image

Akciğer kanserinde robotik cerrahi, kapalı yöntem olarak olarak uygulanan ve bedene yerleştirilen operatif kolun uzman tarafından kontrol etmesi ile yapılan bir işlemdir. Akciğer tümörlerinin fark edilmesini, saptanmasını sağlaması ayırt edicidir. 

 

Akciğer Kanserinde Robotik Cerrahi Uygulaması

 

Avantajları ile dikkat çeken robotik cerrahi, akciğer kanseri operasyonlarında kullanılan yenilikçi bir tekniktir. Elbette, başarılı ve konforlu bir uygulama ve iyileşme dönemi geçirmek adına, yetkin ve deneyimli cerrahları tercih etmek elzemdir. İlk olarak hastanın şikayetleri dinlenir, medikal geçmişi incelenir. Cerrah, semptomlardan hareketle ve kişinin mevcut sağlık durumunu da dikkate alarak bu prosedürün hastaya uygunluğunu belirler. Operasyon ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Tıbbi işlemin türüne göre, konsol kolu giriş bölgeleri belirlenir ve hasta buna göre pozisyonlandırılır. Vücuda minimal kesiler açılır ve akabinde “da Vinci” robot konsol kolları ile bu kesilerden içeri girilir. Cerrahi işlemi yapacak olan hekim, robotik konsolun başına oturur. Bu konsol ameliyat masası ve robotik kolların olduğu yerden farklı bir alandadır. Kollar bu konsol üzerinden hareket ettirilir. Diğer cerrah ise hastanın yanında durur ve operatör cerrahın talimatlarını uygular. Böylece işlem hızlı ve etkili şekilde tamamlanır.

Akciğer Kanserinde Robotik Cerrahi Uygulaması

 

Robotik Cerrahinin Avantajı Nelerdir?

 

Modern medikal teknolojilerden olan robotik cerrahi hem uzman hekimlere hem de hastaya çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Hem tedavi hem de iyileşme sürecinde faydaları olduğu rahatlıkla söylenebilir. Geleneksel yöntemlere kıyasla, akciğer robotik sistemi daha yüksek hassasiyet sunar, ilgili bölgenin daha net ve ayrıntılı şekilde görüntülenmesini sağlar. Konsol kolunun son derece esnek olan özel yapısı sayesinde cerrah, konsolu daha kolay şekilde kullanabilmektedir. Klasik yöntemlerle yapılması hayli zorlayıcı olabilecek komplike ve hassas işlemler bu teknoloji sayesinde yapılabilmektedir. Minimal invaziv ameliyat türüne girdiğinden, işlem sonrası yan etki oranı daha düşüktür. Robotik cerrahi sayesinde ayrıca;

 

  • Kesiler küçük boyutlu olduğundan yaralar daha çabuk iyileşir.
  • Kesi izleri minör düzeydedir ve yara izlerinin görünürlüğü daha az ve fark edilme oranı daha düşüktür.
  • Operasyon boyunca daha az kan kaybı meydana gelir. 
  • Cerrahi işlem sonrası ağrı daha azdır, bu da daha konforlu bir iyileşme süreci vadeder.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Süreçte, 4 minimal kesi yapılır ve cerrah medikal konsol yardımı ile robotik kolu bu kesilerden içeri gönderir. Uzmanın yönlendirmeleri ile vücut içi bölge görüntülenir. Üç boyutlu taraması yapılır ve neticesinde tümör oluşumları olup olmadığı bilgisi edinilir. Akciğer kanseri robotik cerrahi ameliyatında birden fazla cerrah bulunmaktadır. Bir uzman medikal konsolu yönlendirirken, bir diğer cerrah hastanın yanında beklemektedir.

Robotik cerrahi uygulamasının komplikasyonları klasik yönteme kıyasla daha düşük seviyelerde seyretmektedir.  Robotik cerrahi iyileşme süresi zorlayıcı değildir. Kesi boyutunun küçük olması, hastanın iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

 

Robotik cerrahi daha ziyade göğüs hastalıklarında kullanılmaktadır. Akciğer kanserinin erken teşhisinde, timektomi hastalığında, akciğer tümörlerinin ve ciğerlerdeki kistlerin saptanmasında önemli bir rolü bulunmaktadır..

 

17 Mayıs 1967 tarihinde Malatya'da doğdu. Lise eğitimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde ve lisans öğrenimini Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 1989 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önce asistan, sonra da operatör doktor olarak görev yaptı ve 2012 yılında doçent oldu. 2018 yılında profesörlük unvanını aldı. Liv Hospital Ulus’ta Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalıştı. 
Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, şu an Medicana Ataşehir’de çalışmalarına devam etmektedir. Hastalarına en iyi çözümü en ideal yöntemler ile sağlayabilmek adına, uzmanlık alanına yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir.