Herhangi bir şikayeti olmayan 68 yaşındaki erkek hasta check-up amacıyla hastaneye başvurmuş (Şubat 2019). Akciğer grafisinde ve sonrasında çekilen tomografisinde sağ akciğerin üst kısmında 8 mm çapında ve etrafında uzanımları olan bir nodül saptanmış. 3 ay sonra (Mayıs 2019) çekilen tomografide nodülün sebat ettiği gözlenerek ileri inceleme önerilmiş ancak hasta kabul etmemiş.

   

  6 ay sonra (Şubat 2020) çekilen tomografisinde nodülün büyümeye devam ettiği gözlenmiş ve tarafımıza yönlendirilmiş. Hastanın değerlendirmesi sonrasında; nodülün 11mm çapında olduğu, nodül özelliklerinin ve hastaya ait risklerin değerlendirilmesi sonrasında “yüksek riskli kanser” olabileceği, ileri inceleme (PET-CT) ve gerekirse biyopsi yapılmasını önerdik. Ancak hasta bir şikayeti olmadığını, yalnızca kontrolde kalmak istediğini söyleyerek önerilerimizi kabul etmedi.

   

  Hasta Mayıs 2021 tarihinde nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayetleri ile tarafımıza başvurdu. Çekilen tomografide tümörün oldukça büyüdüğü, nefes borusuna ve kalbe giden damarların etrafına kadar ilerlediği görüldü. Yapılan iğne biyopsisinde akciğer kanseri tanısı doğrulandı ancak hastalık oldukça ilerlemiş olduğu için ameliyat şansı olmadı.

   

  Bu hasta öyküsünden çıkaracağımız özet sonuç; erken teşhis akciğer kanserinde ve tüm diğer kanser türlerinde hayat kurtarır. Akciğer kanserinde erken dönemde hiçbir şikayetiniz olmayabilir. Bu dönemde Size önerilen tanı-tedavi yöntemlerini şikayetiniz olmadığı için reddetmemelisiniz.